Informace z Gynekologie


Chlamydiovvá infekce

Chlamydie jsou malé mikroorganismy.
Z gynekologického hlediska je nejdůležitější -­ Chlamydia trachomatis.
Tento druh infikuje v lidském těle pouze určitý druh buněk, které se nachází např. v kanálu děložního čípku, v dutině děložní, v dutině vejcovodů a v močové trubici. Odtud se mohou šířit až do břišní dutiny. K infekci dochází při opakovaném a nechráněném pohlavním styku. Proto patří mezi nejčastější sexuálně přenosné onemocnění. Příznaky chlamydiové infekce nejsou specifické. Nejčastější projevy jsou: tupé bolesti v podbřišku, poševní výtok, bolest při pohlavním styku, krvácení po pohlavním styku nebo mimo menstruaci, pálení močové trubice při močení. Nepřeléčená chlamydiová infekce, způsobuje změny na nitroděložní sliznici, srůsty vejcovodů, jejich neprůchodnost a neplodnost. Srůsty v pánvi můžou být spojeny s chronickými bolestmi. Chlamydiová infekce se léčí vždy antibiotiky! Důležitou podmínkou úspěšné léčby chlamydiové infekce je i současné přeléčení všech sexuálních partnerů.

Prevence před chlamydiovou infekcí

1. Nestřídat často sexuální partnery
2. Vyhýbat se náhodným nechráněným sexuálním stykům s neznámými partnery
3. Dodržovat zásady osobní hygieny


Rakovina děložního čípku a HPV infekce

Výskyt HPV infekce
Infekce sliznice děložního čípku, pochvy a zevních rodidel HPV virusem, je vyvolávajícím činitelem, který vede ke vzniku prekanceróz = předrakovinových stavů a genitálních bradavic = kondylomů. Patří mezi pohlavně přenosné onemocnění. Díky vlastní imunitní reakci, se dokáže organismus ve většině případů z HPV infekce sám vyléčit, podmínkou je však dobrý stav imunitního systému. Infekce HPV nezanechává trvalou imunitu, muž či žena se může tímto virem opakovaně infikovat.

Vznik karcinomu
Předpokladem vzniku rakoviny děložního čípku je infekce určitými typy HPV. Vývoj od prvotní infekce, přes prekancerózy až po karcinom je dlouhodobý. Prekancerózy lze diagnostikovat při pravidelných preventivních gynekologických prohlídkách a následně i adekvátně léčit. Rozlišují se podle závažnosti na: ­
- Lehké /LG SIL/ -­ často spontánně vymizí, přesto vyžadují pravidlené kontroly. ­
- Středně těžké a těžké /HG SIL/ -­ tyto závažné stavy vznikají dlouhodobým působením vysoce rizikových kmenů HPV, které vyžadují biopsii, kdy se odebírá drobný kousek postižené sliznice na mikroskopické vyšetření a následně i ošetření při prokázaném závažnějším postižení. Ošetření spočívá v odstranění postižené tkáně pomocí konizace ­ odstranění postiženého úseku vnější části čípku dělohy pomocí elektrické kličky ­LEEP.

Rizikové faktory vzniku HPV infekce ­
- časné započetí pohlavního života, zejména před 17. rokem života ­
- vyšší počet sexuálních partnerů ­
- kouření ­
- poruchy imunity ­
- přítomnost a opakování jiných sexuálně přenosných nemocí ­ zejména opakované chlamydiové infekce

Prevence: ­
- pravidelné gynekologické preventivní prohlídky ­
- nekouřit ­
- používat kondom ­
- partnerská věrnost ­
- posilování imunitního systému ­
- očkování

Informace pro těhotné

Tyto informace pro Vás připravujeme